Evenimente

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad reia un proiect dedicat seniorilor arădeni

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad reia la sfârșitul lunii februarie un proiect destinat seniorilor arădeni.

Lansarea volumului monografic: „Vinga. Istorie și Imagini”

Sala Centenar a Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad a găzduit miercuri, 17 ianuarie 2018, de la ora 14.30, lansarea volumului „Vinga. Istorie și Imagini”, avându-i ca autori pe Dan N. Buruleanu și Victor Cociuba.

„Evenimentele petrecute în instituțiile reprezentative ale Vingăi: biserici, școală, firme etc. sunt enumerate sintetic dar, mai ales prin imagini de epocă sau contemporane. Frumusețea textului este dublată de parfumul cărților poștale de epocă și de calitatea extraordinară a imaginilor. Din interior sau din exterior imaginile cadrează, sugerează sau prezintă oameni, clădiri și fapte istorice...” consideră dr. Ioan Hațegan, istoric, Academia Română – Filiala Timișoara.

Ziua Culturii Naționale

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” și Consiliul Județean Arad au sărbătorit Ziua Culturii Naționale printr-un eveniment dedicat marelui nostru poet național, Mihai Eminescu.

Scurte prezentări despre viața și opera poetului, despre legăturile sale cu Aradul, au fost fericit completate cu recitaluri de muzică și poezie.

Manifestarea a atras numeroși iubitori ai culturii, printre aceștia numărându-se și elevi ai Colegiului de Arte „Sabin Drăgoi” și ai Colegiului „Preparandia – Dimitrie Țichindeal”.

În holul Consiliului Județean Arad a fost vernisată și o expoziție dedicată lui Mihai Eminescu, cuprinzând o parte din opera poetului, ediții critice dar și volume inedite: scrisori adresate Veronicăi Micle, articole politice, traduceri, volume pentru copii.

Consiliul Județean susține proiectul Bibliotecii Județene dedicat promovării literaturii arădene

Consilierii județeni au aprobat într-o ședință extraordinară hotărârea privind cofinanţarea proiectului „Biblioteca de literatură arădeană de azi”, derulat de Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad.

Instituția de cultură arădeană a câștigat acest proiect, în valoare de 32.200 de lei la ultima sesiune de licitații organizată de Ministerul Culturii prin AFCN – Administrația Fondului Cultural Național, ceea ce va permite susținerea și promovarea literaturii locale atât pe rafturi, cât și în mediul virtual. Contribuția Consiliului Județean este de 10 % din valoarea proiectului, adică 3.220 de lei, reprezentând cheltuielile eligibile, la care se adaugă și cheltuielile neeligibile aferente.

,,Le theatre du monde...”

O valoroasă operă din fondul Bibliotecii Judeţene,,Alexandru D.Xenopol" Arad a fost restaurată. Este vorba de o piesă unicat în România şi foarte rară şi în afara ţării.

Lucrarea este un atlas al lumii şi cuprinde 105 hărţi şi planuri, gravuri originale în metal executate de Jean – Baptiste Nolin, geograf, gravor şi editor de hărţi al regelui Ludovic al XIV-lea. Titlul original al lucrării este: ,,Le theatre du monde, dedié au Roy, contenant les cartes generales et particulieres des royaumes et états qui le composent" . Lucrarea a fost realizată la Paris, în jurul anului 1700.

,,Ajută un copil. Schimbă lumea!"

D.G.A.P.S.C. Arad în colaborare cu Biblioteca Județeană ,,Alexandru D.Xenopol" organizează campania umanitară ,,Trăiește Magia Crăciunului Dăruind!".

Aceasta se desfășoară sub motto-ul ,,Ajută un copil. Schimbă lumea!". Scopul acțiunii este ajutorarea familiilor nevoiașe din județul Arad, prin oferirea de îmbrăcăminte, încălțăminte, jucării, scutece de unică folosință, produse igienico-sanitare, alimente neperisabile, dulciuri.

Evenimentul  a ajuns la a cincea ediție, grație susținerii și mobilizării mai multor parteneri și colaboratori.  Și de această dată, ne-ar bucura sprijinul și implicarea Dumneavoatră!

Doritorii  pot face  donații până la data de 15 ianuarie 2018, la sediul Bibliotecii Județene ,, Alexandru D. Xenopol" Arad, la Secția -Împrumut carte pentru copii.

Ultima lansare de carte din an

Miercuri, 20 decembrie 2017, la ora 15.00, în Sala ”Centenar” a Bibliotecii Județene ”Alexandru D. Xenopol” Arad, va avea loc ultima lansare de carte din an, carte intitulată ”Activitatea muzical -religioasă din Parohia Șiria”, care poartă semnătura preotului Petru Ursulescu.

Tipăritura va fi prezentată de: dr. Doru Sinaci, directorul Bibliotecii Județene și conf. univ. dr. Mircea Buta, de la Facultatea de Teologie ”Ilarion Felea” Arad.

”Privită în ansamblu, lucrarea de față valorifică moștenirile lăsate de personalitățile Șiriei din sec. XIX – XX și oferă o minunată oportunitate de valorificare în viitor a acestui tezaur existent, (...) o responsabilitate în viața duhovnicească și în activitatea muzicală din Șiria.”

Lansarea cărții lui Sebastian Burnaz: ”Congresul iubirii”

Ne-au fost alături, Rectorul UAV, dna Ramona Lile, prof. univ. dna Lavinia Betea, familia și mulți prieteni și colegi de-ai autorului.

Pagini