Consiliul Județean susține proiectul Bibliotecii Județene dedicat promovării literaturii arădene

Consilierii județeni au aprobat într-o ședință extraordinară hotărârea privind cofinanţarea proiectului „Biblioteca de literatură arădeană de azi”, derulat de Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad.
Instituția de cultură arădeană a câștigat acest proiect, în valoare de 32.200 de lei la ultima sesiune de licitații organizată de Ministerul Culturii prin AFCN – Administrația Fondului Cultural Național, ceea ce va permite susținerea și promovarea literaturii locale atât pe rafturi, cât și în mediul virtual. Contribuția Consiliului Județean este de 10 % din valoarea proiectului, adică 3.220 de lei, reprezentând cheltuielile eligibile, la care se adaugă și cheltuielile neeligibile aferente.
„Este o șansă pentru iubitorii cărții de a face cunoștință cu opera scriitorilor și poeților arădeni, urmând să fie creată o bază de date cu autori în viață, recunoscuți și care publică în mod activ, precum și crearea de servicii online noi: aplicație web de piață de ebook-uri adresată cititorilor și o platformă de auto-publicare dedicată autorilor. Considerăm că Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” este locul în care scriitorii arădeni pot să fie vizibili, să se exprime cel mai bine, referindu-mă aici la opera lor, la ceea ce au creat și creează. Văd acest proiect ca pe o punte de legătură, o punte a cunoașterii între scriitori și cititori, un beneficiu pentru ambele părți” a declarat Doru Sinaci, manager al Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad.